Sleva 5% na všechna kola a elektrokola! Slevový kód: LETO24. Sleva platí do 30.6.2024

Jak vybrat kolo

Vítejte na naší stránce, kde se dozvíte, jak rozlišujeme kola a jak správně vybrat to pravé pravé pro vaši spokojenost. Nabízíme širokou škálu od dětských kol po horská, trekingová a městská kola. Najděte svého ideálního společníka a objevte radost z jízdy!

Vybrat kolo

Jak vybrat kolo

Jak správně vybrat velikost dospělého kola

Velikosti v následující tabulce jsou pouze orientační. Do úvahy je potřeba vzít také to v jakém terénu strávíte většinu času a jaký typ jízdy preferujete.

  • Větší rám než by podle tabulky příslušel, přinese zvýšení stability a lepší vedení kola v přímém směru.
  • Menší rám pak umožňuje lepší manévrovatelnost a ovladatelnost kola. Jezdci vyhledávající spíše náročný terén volí obvykle menší rámy.
Výška postavy Velikost rámu v palcích Velikost rámu v centimetrech
do 165 cm 15" - 18" 42 - 47 cm
166 - 170 cm 17" - 19" 44 - 49 cm
171 - 175 cm 18" - 20" 46 - 51 cm
176 - 180 cm 19" - 21" 48 - 53 cm
181 - 185 cm 20" - 21" 50 - 55 cm
186 - 190 cm 21" - 22" 52 - 57 cm
od 190 cm 22" - 24" 55 - 61 cm

Jak správně vybrat velikost dětského kola

Při výběru velikosti pamatujte na to, jak děti rychle rostou a velikost určete tak, aby do ní dítě trošku „dorůstalo“. Tedy volit kolo spíše větší. S ohledem na bezpečnost to ale nesmíme v žádném případě přehánět. Nepřiměřeně velké kolo se špatně ovládá, nepřináší dítěti radost z jízdy a v určitých momentech může být i nebezpečné.

Věk dítěte nehraje pro výběr zásadní roli. Výška a zejména vzdálenost od země do rozkroku jsou nejdůležitější faktory pro výběr. Měřte dítě i ve sportovní obuvi, ve které bude na kole jezdit.

Velikost kola Vzdálenost od země do rozkroku Přibližná výška postavy
12" 42 - 48 cm do 100 cm výšky
16" 48 - 56 cm výška mezi 100 až 115 cm
20" 54 - 64 cm výška mezi 115 až 130 cm
24" 64 - 80 cm výška mezi 125 až 150 cm

Dětská kola

Dětská kola jsou určená dětem ve věku od 2 do 14 let. Kola splňují bezpečnostní normy, zároveň jsou navržena tak, aby dětem přinášela maximální radost z jízdy.

Vybrat dětské kolo

Dětská kola

BMX a dirtová kola

BMX a dirtová kola

BMX a dirtová kola jsou určená pro využití buď na uzavřených okruzích, nebo na zpevněných uzavřených prostorách určených pro tento druh kola. V žádném případě není vhodné se na těchto kolech přemísťovat na delší vzdálenosti.

Vybrat BMX kolo

Krosová (trekingová) kola

Krosová (trekingová) kola jsou určena pro jízdu po zpevněných cestách a lehkém terénu. Tyto univerzální stroje kombinují rychlost silničních modelů s odolností horských kol. Vynikající volba pro každodenní vyjížďky, pohodové výlety a cesty do práce. Konstrukční složení trekkingového kola je stejné, jako u krosového kola pouze s tím rozdílem, že trekingové kolo je vybaveno příslušenstvím, jako jsou blatníky, svítilny, nosiče, odrazky a další příslušenství.

Vybrat krosové kolo

Krosová (trekingová) kola

Horská kola

Horská kola

Horská kola neboli MTB (Mountain bike) se dělí na HT (hard trail – pevné kolo) a tzv. FULL (celoodpružené kolo).

  • Pevná horská kola určená pro jízdu v terénu charakterizuje odolný rám, přední odpružená vidlice a širší terénní pláště. Díky odolnosti preferuje řada cyklistů horská kola také pro rekreační nebo městské použití.
  • Celoodpružená kola jsou určená pro sportovní a závodní využití. Jejich výhodou je kombinace rychlosti a nízké hmotnosti s výhodami odpružení, které umožňuje překonání náročného terénu. Tato kategorie je ideální pro jezdce preferující svižné vyjížďky v terénu.
Vybrat horské kolo

Městská kola

Městská (city) kola jsou určena hlavně na silnice a zpevněné cesty. Je vyloženě nevhodné tento typ kola využívat v jakémkoliv terénu. City kolo je vhodné díky svému vybavení (blatníky, svítilny, nosič, atd.) jako dopravní prostředek po městě.

Vybrat městské kolo

Městská kola

Silniční kola

Silniční kola

Silniční kola jsou zaměřená na rychlou jízdu po kvalitním povrchu. Jejich konstrukce je podřízena aerodynamice a minimální hmotnosti spojené s maximální tuhostí záběru.

Vybrat silniční kolo
×

Splátková kalkulačka ESSOX